28718-91-4
Product Name:
DAPI, dilactate [4',6-DiaMidino-2-phenylindole, dilactate]
Formula:
C19H21N5O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 367.4 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 367.16443955 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 367.16443955 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 173 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 472 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
