282523-27-7
Product Name:
2-([5-(1-BENZYL-2-OXO-1,2-DIHYDRO-3-PYRIDINYL)-4-METHYL-4H-1,2,4-TRIAZOL-3-YL]SULFANYL)PROPANOIC ACID
Formula:
C18H18N4O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 370.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 370.10996162 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 370.10996162 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 114 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 603 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
