2755723-69-2
Product Name:
Ethyl 3-(3-fluoro-5-methylphenyl)-3-hydroxypropanoate
Formula:
C12H15FO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 226.24 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 226.10052250 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 226.10052250 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 46.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 232 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
