2742656-74-0
Product Name:
Bicyclo[1.1.1]pentane-1-acetic acid, 2-fluoro-α-methyl-3-phenyl-
Formula:
C14H15FO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 234.27 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 234.10560788 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 234.10560788 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 37.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 340 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
