2735720-67-7
Product Name:
Borate(1-), [(1E)-2-(3,4-difluorophenyl)ethenyl]trifluoro-, potassium (1:1), (T-4)-
Formula:
C8H5BF5.K
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 246.03 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 246.0041526 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 246.0041526 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 218 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
