CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Colorless liquid; [HSDB] |
|---|---|
| Color/Form | Colorless liquid |
| Boiling Point | 241.3 °C |
| Melting Point | FP: -31.5 °C |
| Flash Point | 250 °F; 121 °C (OPEN CUP) |
| Solubility | Soluble in carbon tetrachloride |
| Density | 1.1974 @ 20 °C/20 °C |
| Vapor Pressure | 0.06 [mmHg] |
| Decomposition | When heated to decomposition it emits toxic fumes of /hydrogen chloride/. |
| Refractive Index | Index of refraction: 1.4592 @ 25 °C/D |
| Kovats Retention Index | 1626 |
| Other Experimental Properties | Wt/gal: 10.0 lbs/gal at 20 °C |
| Chemical Classes | Other Classes -> Halogenated Ethers |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 187.06 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 186.0214350 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 186.0214350 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 18.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 53.7 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
