2680752-16-1
Product Name:
Carbamic acid, N-(7-bromo-2-chloro-4-quinazolinyl)-, 1,1-dimethylethyl ester
Formula:
C13H13BrClN3O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 358.62 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 356.98797 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 356.98797 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 64.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 364 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
