COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 152.19 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 152.062600255 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 152.062600255 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 341 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
S-indacene is an indacene that consists of a benzene ring having two fused cyclopentane rings in a rectilinear arrangement. It is an indacene and a member of s-indacenes.
