COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 556.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 556.26318840 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 556.26318840 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 109 Ų |
| Heavy Atom Count | 39 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 922 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
EGFR Mutant-selective Inhibitor BLU-945 is a fourth-generation, orally bioavailable, mutant-selective, epidermal growth factor receptor (EGFR) inhibitor, with potential antineoplastic activity. Upon oral administration, EGFR mutant-selective inhibitor BLU-945 targets, binds to and inhibits the activity of EGFR with C797S triple mutations including ex19del/T790M/C797S and L858R/T790M/C797S, thereby preventing EGFR-mediated signaling. This may both induce cell death and inhibit tumor growth in EGFR-overexpressing tumor cells. EGFR, a receptor tyrosine kinase mutated in many tumor cell types, plays a key role in tumor cell proliferation and tumor vascularization. BLU-945 inhibits mutated forms of EGFR with C797S mutation, which prevents covalent bond formation with third-generation EGFR inhibitors leading to drug resistance. BLU-945 may have enhanced anti-tumor effects in tumors with C797S-mediated resistance when compared to other EGFR tyrosine kinase inhibitors.
