26375-28-0
Product Name:
ULTROXA[R] Poly(2-methyl-2-oxazoline) (n=approx. 100)
Formula:
C4H7NO
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Colorless liquid; [Acros Organics MSDS] |
|---|---|
| Chemical Classes | Nitrogen Compounds -> Other Nitrogen Compounds |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 85.10 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 85.052763847 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 85.052763847 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 21.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 6 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 77.6 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2-methyl-2-oxazoline is a 5-membered heterocyclic compound, which is substituted in the 2-position with a methyl group and which is often used as a monomer in polymerisation reactions.
