2624131-45-7
Product Name:
1H-Indole-4-carboxamide, 1-[6-[[3-fluoro-5-(trifluoromethyl)phenyl]methyl]-4-pyrimidinyl]-2,3-dihydro-N-(2-hydroxyethyl)-
Formula:
C23H20F4N4O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 460.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 460.15223854 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 460.15223854 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 78.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 667 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
