SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Environment GHS09 |
| GHS Hazard Statements |
H410:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P403:Store in a well-ventilated place. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 211.21 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 211.08445790 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 211.08445790 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 62.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 228 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

