COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 618.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 8.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 618.39203944 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 618.39203944 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 104 Ų |
| Heavy Atom Count | 45 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1230 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 10 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Zamanic acid is a natural product found in Plumeria obtusa with data available.
