259824-51-6
Product Name:
Acetaldehyde 2,4-Dinitrophenylhydrazone-3,5,6-d3
Formula:
C8H5D3N4O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 227.19 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 227.07338499 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 227.07338499 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 116 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 295 |
| Isotope Atom Count | 3 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
