CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Powder; [Alfa Aesar MSDS] |
|---|---|
| Chemical Classes | Other Classes -> Sulfur Compounds |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 147.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 147.01764164 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 147.01764164 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 36.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 96.6 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Pyrrolidine dithiocarbamate is a member of the class of dithiocarbamic acids that is the N-dithiocarboxy derivative of pyrrolidine. It has a role as an anticonvulsant, a neuroprotective agent, a radical scavenger, an antineoplastic agent, a NF-kappaB inhibitor and a geroprotector. It is a member of pyrrolidines and a member of dithiocarbamic acids.
