COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 45.017 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 44.997654270 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 44.997654270 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 37.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 3 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 10.3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Hydroxidooxidocarbon(.) is a carbon oxide and an organic radical.
