2553413-93-5
Product Name:
7-Deazainosine, [P(R)]-2′-deoxy-2′-fluoro-5′-O-[(R)-hydroxymercaptophosphinyl]-P-thioadenylyl-(3′→5′)-7-fluoro-, cyclic (2′→5′)-nucleotide, sodium salt (1:2)
Formula:
C21H23F2N8NaO10P2S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 733.5 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 19 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 733.02413088 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 733.02413088 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 262 Ų |
| Heavy Atom Count | 46 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1300 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 7 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
