COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 274.27 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 274.08412354 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 274.08412354 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 90.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 328 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Afzelechin is a tetrahydroxyflavan that is (2S)-flavan substituted by hydroxy groups at positions 3, 5, 7 and 4' respectively. It has a role as a plant metabolite and an EC 3.2.1.20 (alpha-glucosidase) inhibitor. It is a tetrahydroxyflavan and a catechin. It derives from a hydride of a (2S)-flavan.
