COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 172.27 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -2.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 172.16879665 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 172.16879665 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 48.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 65.1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
1,4,7,10-tetraazacyclododecane is an azacycloalkane that is cyclododecane in which the carbon atoms at positions 1, 4, 7 and 10 are replaced by nitrogen atoms. It is a saturated organic heteromonocyclic parent, a crown amine and an azacycloalkane.
