COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 618.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 11 |
| Rotatable Bond Count | 26 |
| Exact Mass | 618.35884181 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 618.35884181 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 243 Ų |
| Heavy Atom Count | 43 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 860 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Desferrioxamine G is an acyclic desferrioxamine and a monocarboxylic acid.
