2540-54-7
Product Name:
propane-1,2,3-triyl tris(12-hydroxyoctadec-9-enoate), stereoisomer
Formula:
C57H104O9
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 933.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 17.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 53 |
| Exact Mass | 932.76803489 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 932.76803489 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 140 Ų |
| Heavy Atom Count | 66 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1110 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Triricinolein is a triglyceride formed by acylation of the three hydroxy groups of glycerol with ricinoleic acid, ((9Z,12R)-12-hydroxydec-9-enoic acid). It is the main constituent of castor oil. It is a triglyceride, a homoallylic alcohol and a secondary alcohol. It is functionally related to a ricinoleic acid.
