252026-40-7
Product Name:
2-[(4-CHLOROBENZYL)SULFANYL]-1,1-DIPHENYL-1-ETHANOL
Formula:
C21H19ClOS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 354.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 354.0845141 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 354.0845141 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 45.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 337 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
