252017-04-2
Product Name:
AZD7545
Formula:
C19H18ClF3N2O5S
Synonyms:
PDK Inhibitor, ( R)-4-(3-Chloro-4-(3,3,3-trifluoro-2-hydroxy-2-methylpropanamido)phenylsulfonyl)-N,N-dimethylbenzamide, PDh Kinase Inhibitor, PDhK Inhibitor;Pyruvate Dehydrogenase Kinase Inhibitor, AZD7545 - CAS 252017-04-2 - Calbiochem
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P332+P313:IF SKIN irritation occurs: Get medical advice/attention. P337+P313:IF eye irritation persists: Get medical advice/attention. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 478.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 478.0577050 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 478.0577050 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 112 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 778 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
AZD7545 is a sulfone that is benzene substituted by [4-(dimethylcarbamoyl)phenyl]sulfonyl, chloro and [(2R)-3,3,3-trifluoro-2-hydroxy-2-methylpropanoyl]amino groups at positions 1, 3 and 4, respectively. It is a potent and non-ATP-competitive inhibitor of pyruvate dehydrogenase kinase 2 (PDHK2) with IC50 of 6.4 nM and exhibits glucose-lowering activity. Also inhibits PDHK1 at higher levels (IC50 = 36.8 nM). It has a role as a hypoglycemic agent and an EC 2.7.11.2 - [pyruvate dehydrogenase (acetyl-transferring)] kinase inhibitor. It is a member of benzamides, a sulfone, a tertiary alcohol, a tertiary carboxamide, a secondary carboxamide, a member of monochlorobenzenes and an organofluorine compound.

