251307-36-5
Product Name:
2-[(4-FLUOROPHENYL)SULFONYL]-1,1-DIPHENYL-1-ETHANOL
Formula:
C20H17FO3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 356.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 356.08824374 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 356.08824374 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 62.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 490 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
