251307-13-8
Product Name:
3-CHLORO-2-(3-([3-CHLORO-5-(TRIFLUOROMETHYL)-2-PYRIDINYL]SULFANYL)-1H-1,2,4-TRIAZOL-1-YL)-5-(TRIFLUOROMETHYL)PYRIDINE
Formula:
C14H5Cl2F6N5S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 460.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 11 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 458.9546907 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 458.9546907 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 81.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 541 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
