251096-61-4
Product Name:
1-[5-(2,2,2-TRICHLOROACETYL)-1H-PYRROL-3-YL]-1-UNDECANONE
Formula:
C17H24Cl3NO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 380.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Exact Mass | 379.087262 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 379.087262 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 49.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 383 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
