25038-36-2
Product Name:
ETHYLENE/PROPYLENE/DIENE TERPOLYMER
Formula:
C14H22
Synonyms:
Ethylene-5-ethylidenenorbornene-propene copolymer;Ethylene-ethylidenenorbornene-propylene copolymer
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Translucent odorless solid; [Dow Chemical MSDS] |
|---|---|
| Chemical Classes | Plastics & Rubber -> Polymers |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 190.32 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 190.172150702 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 190.172150702 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 182 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
