CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Liquid |
|---|---|
| Boiling Point | 188 °C |
| Melting Point | -45 °C |
| Flash Point | 68 °C c.c. |
| Solubility | Solubility in water, g/100ml: 0.04 (very poor) |
| Density | Relative density (water = 1): 0.9 |
| Vapor Density | Relative vapor density (air = 1): 5.4 |
| LogP | 3.3 |
| Kovats Retention Index | 1075 1073 1073 1075 1077 1068 1066 1068 1068 |
| Chemical Classes | Other Classes -> Esters, Other |
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 ![]() Environment GHS09 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H317:Sensitisation, Skin H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation H410:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P273:Avoid release to the environment. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 156.22 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 156.115029749 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 156.115029749 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 26.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 119 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |


