2484888-91-5
Product Name:
Benzene, 1-[1-(4-chlorophenyl)ethyl]-2,4-difluoro-
Formula:
C14H11ClF2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 252.68 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 252.0517344 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 252.0517344 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 238 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
