247580-43-4
Product Name:
(S)-METHYL-2-NAPHTHOYLAMINO-3-(4-NITROPHENYL)PROPIONATE
Formula:
C21H18N2O5
Synonyms:
(S)-Methyl-2-naphthoylamino-3-(4-nitrophenyl)propionate;L-Phenylalanine, N-(1-naphthalenylcarbonyl)-4-nitro-, methyl ester;SB 328437 - CAS 247580-43-4 - Calbiochem
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 378.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 378.12157168 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 378.12157168 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 101 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 568 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
