245051-65-4
Product Name:
2-Pyrrolidinemethanol, 1-(trifluoroacetyl)- (9CI)
Formula:
C7H10F3NO2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 197.15 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 197.06636305 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 197.06636305 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 40.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 204 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
