24455-29-6
Product Name:
Carbonotrithioic acid,bis(4-chlorophenyl) ester
Formula:
C13H8Cl2S3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 331.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 329.9165192 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 329.9165192 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 82.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 243 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
