2445-78-5
Product Name:
2-Methylbutyl 2-methylbutyrate
Formula:
C10H20O2
Synonyms:
DL -2-Methylbutyric acid 2-methylbutyl ester
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | colourless to pale yellow lquid |
|---|---|
| Boiling Point | 70.00 to 72.00 °C. @ 11.00 mm Hg |
| Density | 0.854-0.864 |
| Refractive Index | 1.409-1.509 |
| Kovats Retention Index | 1090 1090 1090 1091 1087 1096 1088 1090 1087 1088 1089 1090 1096 1096 |
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| GHS Hazard Statements |
H227:Flammable liquids |
| Precautionary Statement Codes |
P210:Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. — No smoking. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P370+P378:In case of fire: Use … for extinction. P403+P235:Store in a well-ventilated place. Keep cool. P501:Dispose of contents/container to..… |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 172.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 172.146329876 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 172.146329876 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 26.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 132 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2-Methylbutyl 2-methylbutanoate is a fatty acid ester.
