2444430-93-5
Product Name:
1,2-Ethanediamine, N1,N2-dimethyl-1,2-di-2-thienyl-, (1S,2S)-
Formula:
C12H16N2S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 252.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 252.07549087 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 252.07549087 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 80.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 191 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
