2414568-83-3
Product Name:
Cyclopenta[c]pyrrole-5-acetic acid, 2-[(1,1-dimethylethoxy)carbonyl]octahydro-, (3aR,6aS)-rel-
Formula:
C14H23NO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 269.34 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 269.16270821 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 269.16270821 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 66.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 360 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
