2377033-33-3
Product Name:
tert-Butyl N-(1-amino-3-hydroxy-2-methylpropan-2-yl)carbamate
Formula:
C9H20N2O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 204.27 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 204.14739250 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 204.14739250 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 84.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 201 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
