23660-05-1
Product Name:
2H-1-Benzopyran-2-one, 8-[(2E)-3,7-dimethyl-2,6-octadien-1-yl]-7-hydroxy-
Formula:
C19H22O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 298.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 298.15689456 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 298.15689456 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 46.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 483 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
8-geranylumbelliferone is a member of the class of hydroxycoumarins that is umbelliferone in which the ring hydrogen at position 8 has been replaced by a geranyl group. It has a role as a plant metabolite. It is a hydroxycoumarin and a monoterpenoid. It is functionally related to an umbelliferone.
