232951-82-5
Product Name:
Fluoren-9-ylmethyloxycarbonylisocyanate
Formula:
C16H11NO3
Synonyms:
N-(9-Fluorenylmethoxycarbonyl)isocyanate;Carbonisocyanatidic acid 9H-fluoren-9-ylmethyl ester;Fluoren-9-ylmethyloxycarbonylisocyanate
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 ![]() Health Hazard GHS08 ![]() Environment GHS09 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H317:Sensitisation, Skin H319:Serious eye damage/eye irritation H334:Sensitisation, respiratory H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation H400:Hazardous to the aquatic environment, acute hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P273:Avoid release to the environment. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P301+P312:IF SWALLOWED: call a POISON CENTER or doctor/physician IF you feel unwell. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 265.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 265.07389321 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 265.07389321 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 55.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 394 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |



