23111-33-3
Product Name:
SUXIBUZONE IMPURITY C
Formula:
C20H22N2O3
Synonyms:
4-Butyl-4-(hydroxymethyl)-1,2-diphenyl-1,2-dihydro-4H-pyrazole-3,5-dione;4-Hydroxymethylphenylbutazone
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Solubility | 50.2 [ug/mL] (The mean of the results at pH 7.4) |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 338.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 338.16304257 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 338.16304257 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 60.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 445 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
4-butyl-4-(hydroxymethyl)-1,2-diphenylpyrazolidine-3,5-dione is a member of benzenes.
