CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|---|
| Melting Point | 175 °C |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 263.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 263.131014166 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 263.131014166 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 25 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 416 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Girinimbine is a member of carbazoles. It has a role as a metabolite.
