23069-99-0
Product Name:
Formamide, N-(2-phenylethyl)-
Formula:
C9H11NO
Synonyms:
(2-Phenylethyl)formamide;N-β-Phenethylformamide;N-(β-Phenylethyl)formamide;N-(2-Phenylethyl)formamide;N-Formyl-N-(2-phenylethyl)amine
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Kovats Retention Index | 1487.2 |
|---|
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Corrosion Corrosives GHS05 ![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral H315:Skin corrosion/irritation H317:Sensitisation, Skin H318:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 149.19 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 149.084063974 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 149.084063974 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 29.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 108 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |


