2305022-34-6
Product Name:
Pyridine, 3,3′-[[(1E)-1,2-diphenyl-1,2-ethenediyl]bis(4,1-phenyleneoxymethylene)]bis-
Formula:
C38H30N2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 546.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 8.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 546.230728204 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 546.230728204 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 44.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 42 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 734 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
