2304625-96-3
Product Name:
4,8-bis(5-bromo-3-(2-ethylhexyl)-2-thienyl)-2λ4δ2-Benzo[1,2-c:4,5-c']bis[1,2,5]thiadiazole
Formula:
C30H36Br2N4S4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 740.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 15.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Exact Mass | 740.01691 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 738.01896 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 136 Ų |
| Heavy Atom Count | 40 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 784 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
