22842-50-8
Product Name:
Propanoic acid,3-[(1,1-dimethylethyl)thio]-, 1,1-dimethylethyl ester
Formula:
C11H22O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 218.36 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 218.13405111 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 218.13405111 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 51.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 186 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
