2283330-44-7
Product Name:
Oxazole, 2,2'-[2-[4-(1,1-dimethylethyl)phenyl]-1-[[4-(1,1-dimethylethyl)phenyl]methyl]ethylidene]bis[4-(1,1-dimethylethyl)-4,5-dihydro-, (4S,4'S)-
Formula:
C37H54N2O2
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 558.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 10.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 558.41852897 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 558.41852897 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 43.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 41 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 857 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

