2277129-49-2
Product Name:
1-Pyrrolidinecarboxylic acid, 3-[(4-bromophenyl)thio]-4-hydroxy-, 1,1-dimethylethyl ester, (3R,4R)-
Formula:
C15H20BrNO3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 374.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 373.03473 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 373.03473 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 75.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 366 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
