2268032-19-3
Product Name:
(4,8-Bis(5-(2-ethylhexyl)-4-octylthiophen-2-yl)benzo[1,2-b:4,5-b']dithiophene-2,6-diyl)bis(trimethylstannane)
Formula:
C56H90S4Sn2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 1129.0 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 30 |
| Exact Mass | 1128.39635 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 1130.39694 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 113 Ų |
| Heavy Atom Count | 62 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1120 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
