CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Kovats Retention Index | 1329.5 1333 1332 1315 1315 |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 152.23 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 152.120115130 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 152.120115130 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 20.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 187 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
p-Mentha-1,4-dien-7-ol is a natural product found in Rhodiola rosea, Rhodiola crenulata, and Mangifera indica with data available.
