2249744-81-6
Product Name:
(S)-N-[2-(Diphenylphosphino)-1-[2-(diphenylphosphino)phenyl]ethyl]-3,5-bis(trifluoromethyl)benzamide
Formula:
C41H31F6NOP2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 729.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 10 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 729.17850758 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 729.17850758 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 29.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 51 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1010 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
