223485-53-8
Product Name:
2-[(4,6-DIMETHYL-2-PYRIMIDINYL)SULFANYL]-N-(4-METHOXYPHENYL)ACETAMIDE
Formula:
C15H17N3O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 303.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 303.10414797 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 303.10414797 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 89.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 325 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
